V današnji tekmovalni poslovni panorami, je sprostitev svojega podjetniškega potenciala ključna za uspeh. To lahko dosežete skozi vodstvo izkušenega mentorja in coacha, ki lahko zagotovi dragocen vpogled v situacijo in podporo. V tem članku se lahko odpravite na pot z Robertom Andolškom, izkušenim mentorjem in poslovnim coachem z več kot 30 leti izkušenj v zasebnem podjetništvu. Če se poglobite v njegovo zgodbo in lekcije, lahko pridobite dragoceno znanje o tem, kako povečati svoj lastni podjetniški potencial.
Robert Andolšek: Mentor in coach
Podjetniška pot Roberta Andolška je globoko zakoreninjena v njegovih osebnih vrednotah, ki jih je pridobil skozi izobraževanje in jih oblikoval skozi šport. Z močnim poudarkom na ustvarjanju dodane vrednosti za stranke, razumevanju njihovih potreb in sprejemanju trdega dela je Robert postal zaupanja vreden mentor in coach. Te vrednote je dodatno podprla in dopolnila žena Mojca, ki nadaljuje družinsko tradicijo podjetništva v njihovem mednarodno priznanem podjetju.
Etnografski pristop k reševanju problemov
Za Robertov pristop k mentorstvu in coachingu je značilna njegova etnografska metodologija. Za vsako stranko vestno išče ustrezne rešitve s poglobljenim razumevanjem njenih izzivov in kulturnih ozadij. Njegova sposobnost komuniciranja in povezovanja z različnimi posamezniki in podjetji je dokaz njegove izjemne moči pri vzpostavljanju odnosov.
Bogate izkušnje in strokovnost
Robert je v svoji karieri prodal šest podjetij in prinaša bogate izkušnje v različnih sektorjih, vključno z logistiko, trgovino, zavarovalništvom, naložbami v nepremičnine in prodajo specializiranih naprav. To široko strokovno znanje mu omogoča zagotavljanje dragocenih vpogledov podjetnikom iz različnih panog, zaradi česar je iskan mentor.
Začetek podjetniške poti
Bistvo prodaje v življenju
Prodaja je sestavni del našega življenja, pogosto nezavedno zakoreninjena v naših interakcijah z drugimi. Ne glede na to, ali gre za pogajanja s starši, dvorjenje partnerju ali predstavljanje na razgovorih za službo, nenehno prodajamo, ne da bi se tega zavedali. Ko pa prodaja postane zavestno prizadevanje, se lahko pojavijo izzivi. Robertova knjiga »Razgaljena prodaja« služi kot praktičen vodnik za krmarjenje po zapletenosti zavestne prodaje, ki posameznikom omogoča učinkovito doseganje prodajnih ciljev.
Praktičnost in testiranje v resničnem svetu
Avtorjeva osredotočenost na praktičnost je v ospredju skozi celotno knjigo. Brez pretiranega zapletanja in teoretičnih besedičenj vsebina izhaja iz izkušenj iz resničnega sveta. Potem ko je Robert osebno preizkusil in izpopolnil strategije, deli dragocene lekcije, pridobljene iz napak, ki jih je naredil na poti.
Ko razmišljate o tem, da bi se podali na podjetniško pot, se pojavi eno pogosto vprašanje: Kdaj je pravi čas za začetek? Razumeti moramo, da lahko različna obdobja in politične situacije podjetništvu dajejo prednost ali ga ovirajo. V Sloveniji je bilo dojemanje zasebnega podjetništva po letu 1945 pogosto zamegljeno s stereotipi in skepso. Na podjetnike so včasih gledali prezirljivo, kot da so se za to pot odločili zaradi konfliktov v prejšnji službi.
V času socializma so morali obrtniki za ustanovitev svoje dejavnosti pridobiti soglasje komunistične partije. Različni sektorji so imeli različne predpise, pri čemer so čevljarji lažje postali obrtniki kot tisti, ki so se ukvarjali z gradbeništvom. Bistvene spremembe pa so se zgodile po letu 1991, ko se je Slovenija osamosvojila. Številna podjetja so se zaprla zaradi povečanega povpraševanja na trgu, ki mu podjetja niso mogla slediti s ponudbo.
V poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je podjetništvo pogosto začelo kot neformalno “popoldansko delo” posameznikov, ki so že bili zaposleni v javnih podjetjih. Obrtniki so s kančkom poslovne pameti in zadovoljivimi izdelki oziroma storitvami krenili na svojo podjetniško pot brez zajetnega začetnega kapitala. Ta podjetja so rasla postopoma in ponovno vlagala dobiček v pridobivanje dodatnih orodij in širitev svojih rešitev.
Zapletenejše proizvodne podvige so pogosto začeli Slovenci, ki so si dragocene izkušnje nabrali z delom v tujini. Svoje prihranke so vložili v vzpostavitev proizvodnih dejavnosti, s katerimi so se srečali med bivanjem v tujini. Predvsem pionirji tiste dobe so redko uporabljali podjetniški žargon ali formalne poslovne strategije, kot so postavljanje vizije, načrtovanje ciljev ali finančne projekcije. Njihov uspeh temelji na trdem delu, integriteti, vztrajnosti in trmi.
Pomembno je vedeti, da ni starostne omejitve za začetek podjetniške poti. Ne glede na to, ali ima nekdo prelomno idejo pri 15 ali 99 letih, je resnično pomembna njegova pripravljenost v smislu znanja, kapitala in drugih potrebnih veščin. Aktualna informacijska revolucija je pokazala, da je starost v dinamičnem poslovnem svetu nepomembna, saj mladi posamezniki pogosto blestijo v obvladovanju tehnoloških vidikov.
Sprejemanje podjetništva: osebno potovanje
Zgodba Roberta Andolška pooseblja podjetniški duh in izzive, s katerimi se srečuje na poti. Poudarja pomen učenja iz praktičnih izkušenj in spodbuja ambiciozne podjetnike, da v celoti sprejmejo svoje podjetniške poti. Z deljenjem svojih preizkušenih strategij in preventivnih ukrepov upa, da bo bralce opolnomočil pri premagovanju ovir in doseganju poslovnih ciljev.
Ko se podajate na lastno podjetniško pot, ne pozabite, da sprostitev vašega potenciala zahteva kombinacijo znanja, odločnosti in podpore. Poiščite vodstvo pri izkušenih mentorjih in coachih, kot je Robert Andolšek, ki lahko zagotovijo dragocene vpoglede in pomagajo pri krmarjenju v kompleksnosti poslovnega sveta.
Ne zamudite priložnosti, da izkoristite Robertovo strokovno znanje in izkušnje.